REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ NR 1 W SOSNOWCU

§ 1
Podstawa prawna

 

  1. Rozporządzenie MENiS z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2001 r. Nr 135, poz. 1516 z późniejszymi zmianami – Dz.U. z 2014, poz. 1150)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami - Dz. U. z 2009 Nr 139, poz. 1130, Dz.U. z 2010 Nr 215, poz. 1408, Dz.U. z 2011 Nr 161, poz. 968)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. , poz. 452)
  1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 196 z

późniejszymi zmianami).

 

§ 2
Cele wycieczek

1. Działalność placówki w zakresie krajoznawstwa i turystyki ma na celu:
1) poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
2) poznawanie kultury i języka innych państw,
3) poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
4) wspomaganie rodziny i placówki w procesie wychowania,
5) upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
6) upowszechnienie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej,
7) poprawę stanu zdrowia dzieci i młodzieży pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie,
8) upowszechnianie form aktywnego wypoczynku,
9) przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, w szczególności w ramach profilaktyki uniwersalnej i przeciwdziałanie patologii społecznej,
10) poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.


§ 3
Zasady ogólne

1. Wycieczki i inne formy turystyki są integralną formą działalności dydaktyczno-wychowawczej placówki.

2. Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb wychowanków, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych.

3. Przy organizowaniu i przeprowadzaniu wycieczek współdziałają nauczyciele, rodzice i wychowankowie.

4. W wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału wychowankowie, w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie.

5. Wychowankowie niepełnosprawni, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczkach i imprezach, a organizatorzy tych wycieczek i imprez powinni zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

6. Wycieczkę lub imprezę przygotowuje się pod względem programowym i organizacyjnym, a następnie informuje się o podjętych ustaleniach, a w szczególności o:
1) celu,
2) trasie,
3) harmonogramie,
4) regulaminie.

7. Program wycieczki organizowanej przez placówkę, liczbę uczestników, imię i nazwisko kierownika oraz liczbę opiekunów zawiera karta wycieczki (załącznik nr 1), którą zatwierdza dyrektor placówki.

8. Za nieprzestrzeganie przez wychowanków regulaminu wycieczek i wynikające z tego szkody materialne odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice/prawni opiekunowie.

9. Osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wychowanków podczas wycieczek oraz innych form krajoznawstwa i turystyki są kierownik wycieczki oraz opiekunowie grup. Opieka ich ma charakter ciągły.

10. Dla zapewnienia uczestnikom wycieczek pełnego bezpieczeństwa konieczne jest przydzielenie minimum opiekunów spośród nauczycieli według następujących zasad:
1) Przy wyjściu z wychowankami poza teren placówki w obrębie tej samej miejscowości powinien być zapewniony przynajmniej jeden opiekun dla grupy 15 wychowanków,
2) Przy korzystaniu z miejskich środków lokomocji opieka powinna być zwiększona zależnie od odległości, wieku wychowanków i innych potrzeb,
3) Przy wyjściu (wyjeździe) poza miejscowość, która jest siedzibą placówki, dla grupy do 15 wychowanków powinno być zapewnionych minimum dwóch opiekunów w tym kierownik wycieczki,
4) Na wycieczce turystyki kwalifikowanej opiekę sprawować powinna jedna osoba dorosła nad grupą do 10 wychowanków, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
11. Dyrektor placówki może wyrazić zgodę na łączenie funkcji kierownika i opiekuna wycieczki.

12. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą podpisać oświadczenie, w którym deklarują zgodę na wyjazd dziecka oraz w jaki sposób ich dziecko po zakończeniu wycieczki wróci do domu. Miejscem zbiórki wychowanków rozpoczynających i kończących wycieczkę jest teren placówki. W wyjątkowych przypadkach za zgodą rodzica/prawnego opiekuna może być inne miejsce, do którego wycieczka dociera.

13. Po godzinie 20:00 wychowankowie, którzy uczestniczyli w wycieczce wracają do domów wyłącznie pod opieką rodziców/prawnych opiekunów. Tym wychowankom, których rodzice nie odebrali, kierownik wycieczki zapewnia bezpieczny powrót do domu na koszt rodziców.

14. Opiekunowie powinni sprawdzać stan liczbowy uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz po przybyciu do punktu docelowego.

15. Udział wychowanków w wycieczce wymaga pisemnej zgody rodziców/prawnych opiekunów.

16. W przypadku rezygnacji w ostatniej chwili opiekunowie ponoszą całość lub część kosztów związanych z organizacją wycieczki.

17. Wycieczka może być odwołana z powodu braku pisemnej zgody rodziców wychowanków, złych warunków atmosferycznych, choroby opiekunów lub innych ważnych powodów.

18. Zabrania się prowadzenia wycieczek podczas burzy, śnieżycy, gołoledzi.

19. Kąpiele wodne mogą się odbywać za zgodą prawnych opiekunów w obecności ratownika na wyznaczonych kąpieliskach.

20. Podczas wycieczek należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

21. W przypadku odłączenia się wychowanka od grupy, wychowanek bezwzględnie ma obowiązek natychmiast dołączyć do grupy, a jeżeli jest to niemożliwe - pozostać w miejscu odłączenia. Kierownik wycieczki (w przypadku zagubienia się wychowanka) podejmuje poniższe działania:
1) zapewnia bezpieczeństwo pozostałej grupie dzieci i w miarę możliwości przeszukuje najbliższe otoczenie,
2) powiadamia policję, straż miejską,
3) kontaktuje się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka,
4) pozostaje do dyspozycji służb, aż do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji,
5) o zaistniałej sytuacji kierownik wycieczki niezwłocznie powiadamia dyrektora placówki.

22. W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.

§ 4
Zadania kierownika wycieczki

1. Dyrektor placówki wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy i opiekunów spośród pracowników pedagogicznych placówki.

2. W przypadku specjalistycznej wycieczki krajoznawczo-turystycznej kierownik i opiekunowie wycieczki są obowiązani posiadać udokumentowane przygotowanie zapewniające bezpieczną realizację programu wycieczki.

3. W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem wycieczki może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym placówki, wyznaczona przez dyrektora placówki.

4. Zadaniem kierownika wycieczki jest:
1. opracowuje program i regulamin wycieczki lub imprezy,
2. zapoznaje uczniów, rodziców i opiekunów wycieczki z programem i regulaminem wycieczki oraz informuje ich o celu i trasie wycieczki,
3. zapewnia warunki do pełnej realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu oraz sprawuje nadzór w tym zakresie,
4. zapoznaje wychowanków i opiekunów wycieczki z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania,
5. określa zadania opiekunów wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki oraz zapewnienia opieki i bezpieczeństwa wychowankom,
6. nadzoruje zaopatrzenie wychowanków i opiekunów wycieczki w odpowiedni sprzęt, wyposażenie oraz apteczkę pierwszej pomocy,
7. organizuje i nadzoruje transport, wyżywienie i noclegi dla wychowanków i opiekunów wycieczki;
8. dokonuje podziału zadań wśród wychowanków,
9. dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,
10. dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu i informuje o tym dyrektora placówki i rodziców, w formie i terminie przyjętych w danej placówce.


§ 5

Obowiązki i uprawnienia opiekuna wycieczki

1. Opiekun wycieczki szczególności:
1) sprawuje opiekę nad powierzonymi mu wychowankami,
2) współdziała z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki lub imprezy,
3) sprawuje nadzór nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki przez wychowanków, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
4) nadzoruje wykonywanie zadań przydzielonych wychowankom,
5) wykonuje inne zadania zlecone przez kierownika.

§ 6
Obowiązki uczestników wycieczki

1. Uczestnik wycieczki zobowiązany jest:
1) przybyć na miejsce zbiórki najpóźniej 15 min. przed wyjazdem,
2) swoje przybycie zgłosić kierownikowi wycieczki,
3) poinformować kierownika lub opiekunów wycieczki o ewentualnym złym samopoczuciu,
4) wykonywać polecenia kierownika, opiekunów, pilota i przewodnika,
5) w środkach transportu zająć miejsce wyznaczone przez opiekuna,
6) środek transportu opuszczać po opiekunach wycieczki,
7) w czasie jazdy nie spacerować, nie stawać, nie klękać na siedzeniu, nie wychylać się i nie wyrzucać czegokolwiek przez okno,
8) nie zaśmiecać pojazdu,
9) korzystać z urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem,
10) w czasie postoju i zwiedzania nie oddalać się od grupy bez zgody opiekuna,
11) nie oddalać się z miejsca zakwaterowania bez zgody opiekuna,
12) w czasie przebywania w schroniskach i innych obiektach noclegowych przestrzegać postanowień i regulaminów tych obiektów,
13) przestrzegać ciszy nocnej,
14) zachowywać się zgodnie z ogólnymi zasadami dobrego wychowania i kultury,
15) przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność na ulicach i innych miejscach, w których może grozić jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

2.Wobec uczestników, którzy nie przestrzegają regulaminu i zasad przepisów bezpieczeństwa, będą wyciągnięte konsekwencje zgodnie z kryteriami przyjętymi w Statucie placówki.


§ 7
Finansowanie wycieczek

1. Wycieczki finansowane są: w szczególności przez prawnych opiekunów, ze środków placówki lub innych źródeł.

2. Kierownik wycieczki i opiekunowie w ilości wykazanej w karcie wycieczki nie ponoszą kosztów udziału w wycieczce. Koszty te traktowane są, jako koszty organizacyjne i wliczane do rozliczenia finansowego wycieczki. Dodatkowi opiekunowie ponoszą całkowitą odpłatność za udział w wycieczce.

3. Plan finansowy i rozliczenie wycieczki tworzy się w przypadku, gdy nauczyciel jest jej organizatorem wycieczki.
4. Plan finansowy musi określać koszt wycieczki, wysokość i źródła jej finansowania, koszt jednego uczestnika wycieczki oraz przewidywane koszty organizacyjne i programowe.
5. Rodzice, którzy zadeklarowali udział swego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację wycofali, zobowiązani są do pokrycia strat, jakie powstały z tego tytułu.
6. Kierownik wycieczki odpowiada za terminowe regulowanie zobowiązań finansowych z nią związanych. O wszelkich opóźnieniach należy niezwłocznie informować dyrektora.

§ 8
Procedura organizacji wycieczki

1. Kierownik wycieczki przygotowuje dokumentację wycieczki, która zawiera:
1) kartę wycieczki (załącznik nr 1),
2) listę uczestników (załącznik nr 2),
3) pisemną zgodę rodziców na udział w wycieczce oraz na podjęcie interwencji medycznej w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu dziecka (załącznik nr 3),
4) regulamin zachowania się wychowanków podczas wycieczki (przykładowy wzór stanowi załącznik nr 4),

2. Dokumentacja wycieczki powinna być złożona dyrektorowi placówki do zatwierdzenia w terminie najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem wycieczki.
3. Po zatwierdzeniu dokumentacji wycieczki jeden egzemplarz karty wycieczki i listy uczestników pozostaje w placówce, a kierownik wycieczki dysponuje wymaganym kompletem dokumentów.
4. Kierownik wycieczki po zatwierdzeniu karty wycieczki w razie wątpliwości, może zgłosić wyjazd grupy do Komendy Policji w celu sprawdzenia stanu technicznego autobusu (lub na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisując numer rejestracyjny autobusu) i trzeźwości kierowcy.

§ 9
Zasady postępowania w czasie zagrożeń i wypadków.

1. Przy ewentualnych wypadkach, którym mogą ulec uczestnicy wycieczki stosuje się przepisy BHP dotyczące postępowania w razie wypadku w placówce.

2. W razie wypadku należy niezwłocznie zapewnić poszkodowanemu opiekę oraz w miarę możliwości udzielić pierwszej pomocy. W sytuacjach koniecznych sprowadzić fachową pomoc.

3. Kierownik wycieczki powinien uzyskać pisemną opinię lekarza o stopniu doznanych uszkodzeń.

4. O wypadku powiadamia się:
1) rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego,
2) dyrektora placówki,
3) pracownika BHP.

5. W odniesieniu do wypadków śmiertelnych lub powodujących ciężkie obrażenia ciała, a także
wypadków zbiorowych zawiadamiamy:
1) Dyrektora placówki,
2) Kuratorium oświaty,
3) Policję i prokuraturę.

6. W przypadku zbiorowych zatruć pokarmowych należy; zawiadomić terenową stację sanitarno-
epidemiologiczną.

7. W przypadku awarii, pożaru, wypadku lub innych zagrożeń należy:
1) nie dopuścić do powstania paniki i ewakuować uczestników w bezpieczne miejsce,
2) w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy,
3) w razie konieczności wezwać służby ratunkowe.

§10
Postanowienia końcowe

1. Okres przechowywania dokumentacji w placówce wynosi 5 lat kalendarzowych po zakończeniu roku, w którym odbyła się wycieczka.
2. Sprawy nieuregulowane niniejszym regulaminem rozstrzyga się na podstawie Statutu Placówki lub innych przepisów.
3. Nauczyciel powinien dodatkowo ubezpieczyć się na czas wycieczki od odpowiedzialności cywilnej.

 

POBIERZ